Holnap Gusztáv napja lesz.
A baba betegségei
A kórházból hazatérve, főleg elsőgyermekes anyukaként, kisebbfajta pánik vesz rajtunk erőt. Itt van velünk ez a kis csomag, „boldogságunk forrása”, „szemünk fénye”, valóban, és mégis: a határtalan öröm helyett annyi a bizonytalanságunk és a félelmünk miatta. Jóformán még azt se tudjuk, hogy kell ölbe venni, hogy jól tartjuk-e a kezünkben, a teljesen ismeretlen „jelenségekről”, mint büfiztetés, pelenkázás, fürdetés nem is beszélve! Mibe kell öltöztetni, hány foknak kell lenni a szobában, melyik krém mire való? A kérdéseknek nincs végük. A szoptatással is bajlódunk bőven. Mi lesz, ha valamit nem jól csinálok? Megijedünk a baba minden apró hangadásától, viselkedési módjaitól, megkérdezzük magunktól: ez így normális?
Vagy lehet, hogy valami „nyavalya” kínozza, azért sír ennyire, nyugtalan, eszik keveset?Igaz, hogy tapasztalatlanok vagyunk a babás témában – kérjük nyugodtan a védőnő segítségét!–, de fontos, hogy tudatában legyünk: a babánkat mi ismerjük legjobban, hiszen mi vagyunk vele a nap 24 órájában. Lassan beletanulunk majd a gondozás, szoptatás minden részébe, és megismerjük a babánk viselkedésének apró rejtelmeit is. Tudni fogjuk, mire hogyan reagál, mikor hogyan sír, és hogy milyen módon lehet őt megnyugtatni.Fontos tehát a mindennapi megfigyelés: a viselkedés, a hangulatok, a reakciók megismerése, különösen a sírásé. Hogyan sír, amikor felébred álmából, miként viselkedik, ha megjelenünk a szobában, megnyugszik-e, ha beszélünk hozzá? Ha megtanulja elfoglalni magát, és elhagyja az „unatkozós sírást”, könnyebb lesz felismernünk a betegség miatti nyűgösséget. Fontos tudni, milyen a szopás utáni hasfájós sírás, amely büfiztetés és simogatás után elmúlik. Komoly fájdalom és betegség miatti rossz közérzet esetén ugyanis nem lehet tartósan megnyugtatni!
Mik lehetnek a betegség jelei, mikor kell feltétlenül orvoshoz fordulnunk? Mi a teendő láz, bőrkiütés esetén? Mi a teendő akkor, amikor a baba beteg, lábadozik? Hogyan ápoljuk őt?Szoptassuk továbbra is a megszokott módon? A szakemberek egyértelmű véleménye, hogy a szoptatás, az anyatej betegség esetén a baba minél gyorsabb felépülésének a kulcsa. Erősíti a szervezetet: rengeteg immunanyagot, vagyis természetes védelmet, ugyanakkor könnyen feldolgozható, tökéletes táplálékot jelent. Az anya közelsége pedig olyan érzelmi támaszt biztosít, amely lehetővé teszi, hogy a kisbaba testének minden energiáját a felépülésre fordítsa. A szoptatás még súlyosabb esetben is segít, hiszen elviselhetőbbé teszi baba számára a mozgáskorlátozást (például infúzió esetén), a fájdalmas vizsgálatokat és beavatkozásokat.
Ha a baba beteg, akkor néhány napra felborul a megszokott napirendje. Ha be van dugulva az orra, köhög, fáj a torka, ez megzavarhatja az álmát, felébresztheti éjjel. A tünetek a szoptatást is megnehezíthetik: átmenetileg étvágytalanabb lehet, kevesebbet szopizhat. Emiatt nem kell aggódni: továbbra is kínálni kell a picit, és fejjünk, hogy ne csökkenjen a tejmennyiség. A beteg gyermek fokozottabban igényli az anya közelségét, és mi ezt az igényét maximálisan ki akarjuk elégíteni. Ezért gyakori az is, hogy a betegség alatt alkalmazott új szokások tovább élnek még a tünetek megszűnése után is. Például, ha együtt aludtunk a gyermekünkkel, akkor bizony követelni fogja ezt akkor is, ha már meggyógyult. Amennyiben a baba állandóan kézben volt, akkor egészségesen is többet akar majd kézben lenni. Jó ezt tudni, a hosszú távon nem kívánatos szokások kialakítása előtt. Aludjon akkor velünk? Jó megoldás ez? A helyzet válogatja. Nagyon magas láz, vagy erős éjszakai hányások esetén átmenetileg aludhatunk egy szobában, de ez csak egy-két napig tartson – javasolják a szakemberek.Ehhez hasonló életmódbeli tanácsokat, a gyakori csecsemőbetegségek leírását és otthoni kezelésének módjait is részletesen elemezzük – szakértők segítségével – oldalainkon.
Hogyan lehet „jól” kezelni azt a helyzetet a szülők számára, ha sérült, vagy tartósan beteg a babájuk?Hogyan figyeljenek rá, amikor maguk is gyakran lelki válságba zuhannak, és nehezen tudják megosztani érzéseiket másokkal? Sokat segít, ha a kezelőorvos, védőnő vagy a közeli barátok előtt feltárhatják érzéseiket. Szükség lehet arra, hogy rokonoktól, barátoktól is segítséget kérjen a család. Amikor egy beteg csecsemőre kell összpontosítani, minden más háttérbe szorul: a háztartás, a többi családtag, a munka. Fontos a megvalósítható, közeli célok kitűzése, hisz képtelenség arra összpontosítani, mi lesz majd később. De ez nem is baj. A mára összpontosító gondosság éppen a távoli időszakot könnyíti majd meg.
- Bárányhimlő
- Bölcsőhalál
- Csecsemőreflex
- Down-kór
- Fájdalom csillapítás
- Fejkosz
- Ficamok, rándulások
- Gyermekbénulás
- H1N1
- Hasfájás
- Ikerterhesség
- Kancsalság
- Kanyaró
- Kolera
- Krupp
- Lázcsillapítás
- Légúti allergia
- Lisztérzékenység
- Lúdtalp
- pLyme-kór
- Méhen belüli növekedés-visszamaradás
- Méhen kívüli terhesség
- Mumpsz
- Nyitott gerinc
- Nyúlszáj
- Reumás láz
- Rövidlátás, távollátás
- Rubeola
- Skarlát
- Spontán vetélés
- Táplálékallergiák
- Terhességi toxémia
- Veleszületett csípőficam
- Veleszületett szívhibák